Stopnie w policji

Niemal pewne jest, że każdy z pośród nas spotka się kiedyś z policją. Niekoniecznie jako podejrzany czy oskarżony, lecz to nie są jedyne przypadki, w których można spotkać się z policją. W takim wypadku wiele osób zastanawia się, z kim właściwie się spotyka – czy to doświadczony funkcjonariusz czy tylko tzn. żółtodziób?

Aby móc to określić potrzebna będzie znajomość stopni zawodowych w policji. Stopnie w policji możemy określić dzięki elementom , które znajdują się na naramiennikach, wskazują one miejsce danego policjanta w jednostce to pusty naramiennik, natomiast ranga starszego posterunkowego jest oznakowana jako jeden poziomy biały pasek u dołu.

Wyżej jest Korpus podoficerów, do jakiego zaliczamy sierżantów, starszych sierżantów i sierżantów sztabowych. Każdy członek tego Korpusu ma na swoim naramienniku pasek w kształcie obszernej litery “v” – im wyżej znajdują się w tym Korpusie, tym więcej pasków znajduje się na naramienniku. Następny jest Korpus aspirantów Policji, do którego przynależą aspiranci – są 4 stopnie w tym Korpusie. Wyższy stopień oznacza więcej gwiazdek na naramienniku (od 1-4), a przez sam środek przebiega linia. Z kolei w Korpusie oficerów młodszych Policji gwiazdki liczą od 2-4, ale bez linii biegnącej przez środek. W Korpusie oficerów starszych także na naramiennikach znajdują się gwiazdki, lecz od jednej do trzech, natomiast pod nimi są 2 paski ułożone w poziomie. Najwyżej w hierarchii jest Korpus Generałów Policji, w którym znajduje się nadinspektor policji oraz generalny inspektor policji.

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *