Różnorodne języki mogą budować mózg na różnorodne sposoby.

Ponieważ osiem miliardów ludzi żyje na jedynej znanej zamieszkanej planecie we wszechświecie, istotne jest, abyśmy się dogadywali. I jak powiada właściwie każdy terapeuta kontaktów społecznych, dobra komunikacja jest sukcesem do tego, by się dogadać. Staje się to dużo łatwiejsze, jeżeli przynajmniej potraficie porozumiewać się wzajemnie.Ale nauka języka obcego stanowi mocniejszy cios. Dany język a także kultura są tak splecione, że nauka obcego języka buduje zrozumienie i gwarantuje szeroki wgląd w to, jak inne osoby odbierają otaczający świat.

Językowi relatywiści uważają, że, sądzą, że sposób, w jaki postrzega się otaczający świat, jest kształtowany przez język, którego używamy.Przeprowadzone badania wykazały , że ta sama osoba może posiadać różnorakie odpowiedzi na zadawane pytania w zależności od języka, w którym takie pytanie jest zadawane!Różnorakie języki potrafią tworzyć mózg na różnorodne sposoby. W poniektórych językach współrzędne geograficzne – północ, południe, wschód a także zachód – są wykorzystywane do lokalizacji czegoś, nigdy subiektywnych terminów, takowych jak na przykład prawa i lewa. Nic w tym dziwnego, że osoby które posługują się tymi językami mają niesamowite zdolności nawigacji przestrzennej.Edukacja języków zapewnia wgląd w konkretne tradycje kulturowe, które pomogły ukształtować dany język.

Przykładowo w języku chińskim istnieją różne wyrazy dla krewnych, zależnie od tego, czy są po stronie taty czy mamy i tego kto pierwszy się urodził. Dlaczego tak się dzieje? Dawniej w Chinach pokazywało to ważne informacje na temat statusu społecznego określonej jednostki.Jeżeli zatem radzenie sobie de fakto uzależnione jest od tego, czy umiemy znaleźć się w sytuacji pozostałych ludzi, porozumiewanie ich językiem ułatwia nam głębiej zrozumieć, jak inni ludzie odbierają.

Źródło: Nauka albańskiego online

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *