Budowa maszyn a także urządzeń musi być zgodna z normami.

Usługi toczenia i frezowania muszą być zgodne z powszechnie panującymi normami i przepisami, w tym z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodność z przepisami, dotyczy zarówno urządzeń, takich jak pilarki taśmowe, pilarki tarczowe, strugarki, ale także znacznie większych maszyn jak choćby tych , które służą do podnoszenia ludzi, i gdzie występuje ryzyko upadku z wysokości większej niż trzy metry. Jednakże oprócz bezpieczeństwa i zgodności wyrobów ważna jest też ich jakość.

Części wykonane ze stali nierdzewnej, charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością na awarie mechaniczne oraz jak ich nazwa wskazuje nie ulegają korozji. Obróbkę takiej stali możemy zrobić między innymi za pomocą frezarki lub tokarki. Czynności frezowania i toczenia mają na celu nadanie przedmiotowi pożądanego kształtu oraz rozmiaru, i wygładzenia. Czym te dwa sposoby obróbki różnią się między sobą? Toczenie odbywa się, poprzez ruch narzędzia tokarskiego prostopadle albo równolegle do płaszczyzny nieruchomego lub obracającego się przedmiotu poddawanego obrabianiu. Ten proces, służy do wykonania przedmiotu mającego kształt walcowaty lub kulisty.

Natomiast frezowanie, to obróbka przedmiotów która odbywa się poprzez skrawanie przyrządem o nazwie frez, lub w przypadku techniki CNC frez sterowany numerycznie, który gwarantuje bardzo dużą precyzję wykonania. Obróbka odbywa się tak, że narzędzie wykonuje ruch obrotowy, a obrabiany materiał – np. stal nierdzewna, ale też tworzywa sztuczne czy drewno – ruch posuwowy.

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *